Personalia 2003

Nyudnævnelser

Retsassessor Mette Bytofte Nielsen dommer i Københavns Byret fra 1. oktober 2002.

Viceformand Hans-Olaf Tingleff dommer i Retten i Hvidovre fra 1. oktober 2002.

Kst. dommer Bo Østergaard dommer i Københavns Byret fra 15. februar 2003.

Kst. landsdommer Mogens Hjort Heinsen landsdommer i Vestre Landsret fra 1. marts 2003.

Retsassessor Knud Erik Schmidt dommer (rejsedommer) i Københavns Byret fra 1. april 2003.

Advokat Søren Ejdum dommer (rejsedommer) i Retten i Aalborg fra 1. april 2003.

Afdelingschef Lars Bay Larsen højesteretsdommer fra 1. april 2003.

Advokat Jon Ulrik Stokholm højesteretsdommer fra 1. april 2003.

Vicestatsadvokat Jan Reckendorff landsdommer i Østre Landsret fra 1. maj 2003.

Justitssekretær Morten Larsen dommer (rejsedommer) i Københavns Byret fra 1. maj 2003.

Kst. dommer Henriette Sartvin dommer i Københavns Byret fra 1. juli 2003.

Kst. dommer Elisabeth Larsen dommer i Københavns Byret fra 15. juli 2003.

Ændrede udnævnelser

Finn Morten Andersen, Københavns Byret, til landsdommer i Østre Landsret fra 1. oktober 2002.

Niels Foldberg, Retten i Roskilde, til dommer i Retten på Frederiksberg fra 1. januar 2003.

Ove Birger Ulrichsen, Københavns Byret, til dommer i Retten i Roskilde fra 1. januar 2003.

Dorthe Wiisbye, Københavns Byret, til landsdommer i Østre Landsret fra 1. januar 2003.

Benedikte Cederquist, dommer (rejsedommer) i Københavns Byret , til dommer i Københavns Byret fra 1. januar 2003

Poul Gorm Nielsen, dommer (rejsedommer) i Københavns Byret, til dommer i Københavns Byret fra 15. februar 2003.

Ib Jensen, Civilretten i Hjørring, til administrerende dommer i Retten i Hjørring fra 1. marts 2003.

Helle Dietz, Retten i Aalborg, til dommer i Retten i Hjørring fra 1. marts 2003.

Marianne Sonne, Københavns Byret, til dommer i Retten i Hobro fra 1. juli 2003.

Gitte Rubæk Pedersen, Københavns Byret, til landsdommer i Østre Landsret fra 1. juli 2003.

Afgåede

Niels Jørgen Larsen, Østre Landsret, med udgangen af december 2002.

Hans Erik Munk-Petersen, Kriminalretten i Hjørring, med udgangen af februar 2003.

Jørgen Jochimsen, Vestre Landsret, med udgangen af februar 2003.

Mogens Hornslet, Højesteret, med udgangen af marts 2003.

Otto Werner, Østre Landsret, med udgangen af april 2003.

Preben Skouvig, Retten i Hobro, med udgangen af juni 2003.

Bent Kleist Carlsen, Østre Landsret, med udgangen af juni 2003.

Orlov

Bodil Ruberg, Retten i Brædstrup, fra 1. juli 2002 til udgangen af juni 2004 som Chief Judicial Adviser ved et projekt i Bangladesh.

Døde

Christian Jensen, dommer i Randers.
Ove Hansen, dommer i Frederikssund.
Erik Bruun de Neergaard, dommer i Aalborg.
Niels Ehrenreich, dommer i Brædstrup.
Erik Abitz, retspræsident i Vestre Landsret.
C. Ove Christensen, dommer på Frederiksberg.
Jørgen Nørgaard, højesteretsdommer.
Jørgen Dahm Frederiksen, civildommer i Sønderborg.
Johannes Jørgensen, landsdommer i Vestre Landsret.
Henning Krog, landsdommer i Østre Landsret.
Ole Bohr, civildommer i Frederikssund.
Ida Kjær, dommer i Brøndbyerne.
Ebbe Nielsen, dommer i Mariager.