Personalia 2002

Nyudnævnelser

Kontorchef Oliver Talevski, landsdommer i Østre Landsret fra 15. august 2001

Retsassessor Henrik Møller, dommer ved Retten på Færøerne fra 1. december 2001.

Retsassessor Mette Helby, dommer (rejsedommer) i Retten i Århus fra 15. december 2001.

Kontorchef Jørgen Lougart, dommer i Københavns Byret fra 15. marts 2002.

Retsassessor Dorthe Buschardt Petersen, dommer i Retten i Terndrup fra 15. marts 2002.

Retsassessor Kirsten Ebbe Mathiesen, dommer i Retten i Svendborg fra 15. april 2002.

Retsassessor Birgit Merethe Karlsen, dommer i Retten i Holsted fra 1. juni 2002.

Advokat Thomas Peter Rørdam, højesteretsdommer fra 1. juni 2002.

Retsassessor Kirsten Thaarup Nygaard, dommer i Retten i Frederikshavn fra 1. august 2002.

Direktør Henrik Waaben, landsdommer i Østre Landsret fra 1. august 2002.

Kontorchef Norman Elliot Cleaver, landsdommer i Østre Landsret fra 1. september 2002.

Ændrede udnævnelser

Niels-Jørgen Kaj Petersen, Retten i Århus til dommer i Retten i Esbjerg fra 1. oktober 2001.

Katrine Birgitte Buemann Eriksen, Retten i Varde til dommer i Retten i Frederikssund fra 1. oktober 2001.

Søren Peder Pedersen, Retten i Holsted til dommer i Retten i Varde fra 15. december 2001.

Ingrid Thorsboe, Retten i Terndrup til dommer i Retten i Århus fra 1. februar 2002.

Jørgen Agerbo Larsen, Retten i Svendborg til dommer Retten i Odense fra 1. februar 2002.

Lisbeth Larsen, Kriminalretten i Glostrup til administrerende dommer i Retten i Tåstrup fra 1. maj 2002.

Marianne Højgaard Pedersen, Østre Landsret til højesteretsdommer fra 1. juni 2002.

Karen Margrethe Feilberg, Retten i Hvidovre til dommer i Kriminalretten i Glostrup fra 1. juni 2002.

Niels Otto Jensen, Retten i Frederikshavn til dommer i Retten i Aalborg fra 15. juni 2002.

Alex Jens Elisiussen, Københavns Byret til dommer i Retten i Tåstrup fra 1. juli 2002.

Bodil Kristine Wiingaard, Retten på Frederiksberg til dommer i Retten i Lyngby fra 1. september 2002.

Afgåede

Helle Lindegaard, Københavns Byret, med virkning fra 15. december 2001.

Peder Nielsen, Retten i Århus, med udgangen af december 2001.

Svend Frey Nielsen, Retten i Odense, med udgangen af december 2001.

Leif Sørensen, Retten i Tåstrup, med udgangen af januar 2002.

Inger Mikkelsen, Retten i Aalborg, med udgangen af februar 2002.

Henrik Zahle, Højesteret, med virkning fra 16. marts 2002.

Marianne Erritzøe, Retten i Tåstrup, med udgangen af maj 2002.

Christian Jul Kjærsgaard, Østre Landsret, med udgangen af maj 2002.

Ingrid Sandberg Ravn, Retten i Lyngby, med udgangen af juni 2002.

Hans Henrik Brydensholt, Østre Landsret, med udgangen af august 2002.

Døde

Aage Lorenzen, højesteretspræsident.

Jørgen Ammitzbøll Johnsen, landsdommer i Østre Landsret.

Tage Taul, landsdommer i Østre Landsret.

Erik Tranekjær Thomsen, dommer i Horsens.

Erik Birger Zieler, dommer i Korsør.

Jens Olav Engholm Jacobsen, højesteretsdommer.

Sigurd Møller, dommer i Kjellerup.

Erik Tofthøj, landsdommer i Østre Landsret.

Kristen Iversen, byretspræsident i Odense.

Vagn Ravnsholt Rasmussen, dommer i Skjern.

Kaj Schmidt, dommer i Aalborg.

Orlov

Dommer Bodil Ruberg, Retten i Brædstrup, fra 1. juli 2002 til udgangen af juni 2004 med henblik på at tiltræde en stilling som Chief Judicial Adviser ved projekt vedrørende støtte til Judicial Administration Training Institute i Bangladesh med tjenestested i Dhaka.